Wprowadzenie
OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O UDZIELENIE WSPARCIA
NABÓR nr FEWP.08.01-IZ.00-002/24 w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „Unia Nadwarciańska” na projekty z zakresu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Priorytet 08: Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (EFRR).
Działanie 08.01. Wspieranie rozwoju programowanego w Lokalnych Strategiach Rozwoju (RLKS)
w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska” z dniem 15 października 2024 roku ogłasza nabór nr FEWP.08.01-IZ.00-002/24 w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 którego Instytucją Zarządzającą jest Zarząd Województwa Wielkopolskiego.
Data ogłoszenia 15.10.2024 r.
Data rozpoczęcia naboru 12.11.2024 r.
Data zakończenia naboru 29.11.2024 r.
Informacje o naborze
Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić on‑line i wysłać w formie elektronicznej w Lokalnym Systemie Informatycznym do obsługi Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021 – 2027 (LSI 2021+) od 12 listopada 2024 roku do 29 listopada 2024 roku. Przygotowywanie wniosków w Systemie LSI 2021+ możliwe jest już od momentu ogłoszenia naboru, tj. 15 października 2024 roku
Wniosek uznaje się za złożony jeśli został wysłany w okresie trwania naboru, nie został wycofany oraz został podpisany w nieprzekraczalnym terminie do 5 dni od dnia zakończenia naboru (kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym osoby/osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu aplikującego o dofinansowanie). Niezależnie od tego czy Wnioskodawca chce podpisać wniosek profilem zaufanym czy podpisem kwalifikowanym, konieczne jest zarejestrowanie konta na stronie profilu zaufanego https://pz.gov.pl/.
Link do strony systemu LSI 2021+
Kto i na co może składać wnioski
Kto może składać wnioski?
O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się następujące podmioty:
- Jednostki Samorządu Terytorialnego,
- jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
- kościoły i związki wyznaniowe,
- organizacje pozarządowe,
- podmioty ekonomii społecznej.
- Lokalne Grupy Działania.
Wskazane podmioty muszą być zgodne z SZOP i szczególnym katalogiem wynikającym z LSR danej LGD.
Grupy docelowe: mieszkańcy obszaru LGD – Stowarzyszenia „Unia Nadwarciańska”; organizacje pozarządowe; turyści odwiedzający obszar LGD – Stowarzyszenia „Unia Nadwarciańska”; jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne.
- Partnerstwo w projekcie jest możliwe na warunkach określonych w części II.J Regulaminu wyboru projektów.
Na co można otrzymać dofinansowanie
- W ramach naboru wsparciem zostaną objęte projekty dotyczące wdrażania LSR w danej LGD i zgodne z zakresami wskazanymi w SZOP dla działania FEWP.08.01 Wspieranie rozwoju programowanego w Lokalnych Strategiach Rozwoju (RLKS) w obszarze:
- Kultury,
- Turystyki,
- Ochrony powietrza,
- Adaptacji do zmian klimatu,
- Aktywizacji społecznej,
- Odnowy wsi,
- Społeczeństwa informacyjnego.
W ramach niniejszego naboru LGD przewiduje realizację następujących typów projektów zgodnie z LSR: projekty dotyczące dziedzictwa kulturowego i infrastruktury kulturalnej i turystycznej, w tym inwestycje w świetlicach wiejskich.
Szczegółowe wymagania dla powyższych zakresów wsparcia są analogiczne jak w odpowiednich działaniach FEW 2021+ wskazanych w SZOP i zostały określone z załączniku do Regulaminu pn. Szczegółowe wymagania dla poszczególnych zakresów wsparcia.
Finanse
- Maksymalny poziom dofinansowania projektu: 90% wydatków kwalifikowalnych. Na kwotę wsparcia składają się środki z:
- EFRR – w wysokości do 80% kosztów kwalifikowalnych,
- Budżetu Państwa – w wysokości do 10% kosztów kwalifikowalnych
- Przewiduje się realizację projektów w dwóch wariantach:
- bez pomocy publicznej – w zakresie projektów, w których nie występują przesłanki pomocy publicznej, a także w ramach których Wnioskodawca/Beneficjent nie prowadzi jakiejkolwiek działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów prawa [w projektach bez pomocy publicznej, w których na infrastrukturze będącej przedmiotem projektu prowadzona jest działalność gospodarcza, dopuszcza się wykorzystanie do 20% przedmiotowej infrastruktury w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, zgodnie z częścią II punkt G.1 Regulaminu]. W przypadku projektów, w których zaplanowano koszty związane z instalacjami służącymi do wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej (w tym również w ramach kogeneracji), wsparcie w zakresie tych wydatków będzie udzielane w ramach pomocy de minimis.; albo,
- objęte pomocą publiczną – wsparcie udzielane będzie wyłącznie na podstawie obowiązujących przepisów. Maksymalna wartość dofinansowania kosztów objętych pomocą de minimis w projekcie wynosi 1 200 000 PLN.
- Projekty rozliczane będą w oparciu o wydatki rzeczywiście poniesione, zgodnie z częścią II.I Regulaminu naboru wniosków, za wyjątkiem kosztów pośrednich projektu, które rozliczane będą stawką ryczałtową w wysokości 2,5% – naliczaną od bezpośrednich (rzeczywiście poniesionych) kosztów kwalifikowalnych projektu. Przedstawienie kosztów pośrednich w harmonogramie realizacji projektu jest obligatoryjne.
- W przypadku projektów, w ramach których poniesione zostaną koszty związane z instalacjami OZE służącymi do wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej (w tym również w ramach kogeneracji), wsparcie w zakresie tych wydatków będzie udzielane w ramach pomocy de minimis.
- Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie to 100 000,00 PLN.
- Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektu w ramach naboru wynosi 2 693 868,75 PLN (słownie: dwa miliony sześćset dziewięćdziesiąt trzy tysiące osiemset sześćdziesiąt osiem złotych 75/100), w tym:
- EFRR 2 394 550,00 PLN (słownie: dwa miliony trzysta dziewięćdziesiąt cztery tysiące pięćset pięćdziesiąt złotych 00/100),
- Budżet Państwa 299 318,75 PLN (słownie: dwieście dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy trzysta osiemnaście złotych 75/100).
Wskazana kwota może ulec zmianie.
Niezbędne dokumenty
Załączniki do regulaminu
- Załącznik 1 Szczegółowe wymagania dla poszczególnych obszarów wsparcia
- Załącznik 2 Kryteria oceny projektu
- Załącznik 3 Procedury Wyboru i oceny operacji
- Załącznik 4 Warunki ostatecznej weryfikacji kwalifikowalności wniosków o wsparcie na wdrażanie LSR
- Załącznik 5 Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu
- Załącznik 5 Wzór wniosku o dofinansowanie projektu
- Załącznik 6 Wzór Umowy o dofinansowanie projektu
- Załącznik 6 Zasady kwalifikowalności kosztów FEWP-08.01-IZ.00-002-24
Załączniki do wniosku:
- Załącznik nr 1 do wniosku – Załącznik dotyczący zasady DNSH-pdf / word
- Załącznik nr 2 do wniosku – Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością – pdf / word
- Załącznik nr 3 do wniosku – Oświadczenie o zabezpieczeniu środków na realizację inwestycji-pdf / word
- Załącznik nr 4 do wniosku – Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis-pdf / e
- Załącznik nr 11 do wniosku – Oświadczenia Partnera i Uczestnika-pdf / word
- Klauzula informacyjna dla Wnioskodawcy
Załączniki dodatkowe:
- Ocena DNSH dla programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027
- Podręcznik użytkownika Lokalnego Systemu Informatycznego do obsługi Programu Regionalnego FEW dla Wielkopolski 2021-2027 w zakresie obsługi LSI2021+
- Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji
- Regulamin Użytkownika Lokalnego Systemu Informatycznego do obsługi Programu Regionalnego FEW 2021+
- Wytyczne dotyczące realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027
Miejsce publikacji Regulaminu naboru www.unianadwarcianska.pl
Inne ważne informacje
Pytania prosimy kierować do Stowarzyszenia „Unia Nadwarciańska”, ul. Plac Szkolny 16a, 62-400 Słupca, e-mail: biuro@unianadwarcianska.pl, tel. 63 241 00 73.
Wsparcie techniczne w zakresie obsługi Systemu LSI2021+ udzielane jest poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie https://lsi2021.wielkopolskie.pl (menu „Kontakt”).