Cel projektu
Ukazanie nieznanych dla młodego pokolenia tajników kiszenia kapusty, gotowania bigosu oraz kwaśnicy. Poznanie tego da możliwość kultywowania tradycji wśród młodego pokolenia. i pokazanie współpracy miedzy pokoleniowej wśród mieszkańców społeczności lokalnej.
Odbiorcy projektu:
Grupą odbiorców były dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Ogólna liczba odbiorców to 56 osób .
Działania zrealizowane w ramach projektu
Projekt był realizowany w formie 3 spotkań warsztatowych tj.:
1.Proces szatkowania i kiszenia kapusty.
Członkinie KGW przekazywały informacje dzieciom dot. formy szatkowania kapusty tj. heblem małym , heblem duży , szatkownicą, nożem. Dzieci pomagały swoim babciom przygotowywać kapustę do kiszenia.Druhowie z OSP Trąbczyn oraz Sołtys wsi Trąbczyn pomagali w przygotowania i uczestniczyli w kiszeniu kapusty.
2.Wspólne gotowanie kwaśnicy oraz bigosu.
Dzieci na drugim spotkaniu przygotowywały wraz ze swoimi babciami składniki do kwaśnicy i bigosu oraz gotowały razem. Dzieci wraz z babciami przyprawiały kwaśnice i bigos do smaku. Była fantastyczna zabawa jak małe kuchareczki uczą się od starszego pokolenia podstawowych zasad gotowania.
3. Spotkanie degustacyjne wykonanych produktów.
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Trąbczynie prezentowały wytworzone wspólnie produkty na spotkaniu.
Rezultaty projektu
Nawiązano relacje między pokoleniowe wśród osób starszych a dziećmi. Poprzez projekt społeczność zintegrowała się. Dzieci z miejscowości Trąbczyn poprzez zabawę nauczyły się podstawowych elementów kiszenia kapusty. Dzieci mogły kultywować tradycje wiejskie jakie były w tamtym okresie. Historia jest przekazywana najlepiej z pokolenia na pokolenie.
Fotorelacja