Stowarzyszenie "Unia Nadwarciańska"                          Szlakiem tego, co piękne...

Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska” w Brukseli

Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska” w Brukseli

Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska” w Brukseli

W Parlamencie Europejskim w Brukseli w dniu 27 marca 2018 r. miało miejsce wydarzenie pt. „Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym”. Poseł do PE Andrzej Grzyb we współpracy z Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim reprezentującym Samorząd Wojewódzki, zaprosił do Brukseli przedstawicieli 26 Lokalnych Grup Działania z całego regionu.

W ramach całodniowego programu zorganizowano konferencję ekspercką z udziałem przedstawicieli instytucji UE, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz przybyłych LGD. Konferencja miała na celu zebranie i przekazanie doświadczeń wielkopolskich LGD korzystających z dotychczasowych budżetów UE oraz przedstawienie ich wniosków na przyszłość. LGD miały również okazję dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskie oraz Parlamentu Europejskiego, którzy przedstawili m.in. zarys sytuacji co do rozpoczynających się prac nad programowaniem budżetu UE po 2020. W panelu konferencji udział wzięli: Andrzej Grzyb poseł do PE współprzewodniczący polskiej delegacji w Grupie EPL w PE, Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Małgorzata Blok przewodnicząca Wielkopolskiej Sieci LGD, dr Czesław Siekierski Poseł do PE, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Rybołówstwa (AGRI), Josefine Loriz-Hoffmann dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI), Krzysztof Hetman Poseł do PE członek Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI), Krzysztof Wójcik przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO).

Wieczorem w największej przestrzeni wystawowej PE na stoiskach przygotowanych przez LGD prezentowano ich dorobek i potencjał w postaci materiałów informacyjnych, video-prezentacji, wytwarzanych produktów, warsztatów rękodzieła. Można było również skosztować lokalnych specjałów – tematem przewodnim prezentowanej oferty były Wielkopolskie tradycje Wielkanocne.

Inaugurację wieczoru wzbogaciły występy folklorystyczne młodzieżowego Szkolnego Zespół z Bukówca Górnego prezentujące m.in. ciągle żywe w regionie tradycje około Wielkanocne jak „lotanie z klekotami” czy „ nowe lotko” oraz występy Kramskiej Kapeli Podwórkowej. Występy wraz z prezentowaną oferta wielkopolskich LGD były doskonałą promocją kultury Wielkopolski i okazją przybliżeniem regionu licznie przybyłym gościom z wielu krajów UE i z poza kontynentu.

FOTORELACJA

https://multimedia.europarl.europa.eu/en/europe-at-wielkopolska-easter-table-conference-community-led-local-development-in-wielkopolska_EP-067981A_c

https://photos.google.com/share/AF1QipOkRRj7Y3k6ZTpHym6g3YjLGez7vVeQAj3FzoUtsRVg2-OjQJlkX92hzB2-WxbY4A?key=ZkhFcnpKSkltZFliODhXT0hqQTEzZUE2bDVnbjNB